Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:47 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 11, 2008 12:26 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Bronisław Winiarski – Morska Biografia

Bronisław Winiarski syn Hipolita i Anny z domu Kunicka. Urodził się 25 marca 1937 roku w Koszyszczach powiat Łuck na Wołyniu w bogatej ziemiańskiej rodzinie herbu Jastrzębiec. W czasie II wojny światowej cała rodzina zmuszona była do ucieczki przed nacjonalistami ukraińskimi. Najczęściej do miast, gdzie było większe skupisko Polaków, w których organizowała się obrona i było bezpieczniej. W czasie pobytu w Kiwiercach, właśnie w tym miasteczku, gdzie większość stanowili Polacy, partyzanci wysadzili kolejowy transport niemiecki zdążający na wschód. W czasie obławy Niemcy aresztowali między innymi całą rodzinę Winiarskich, posądzając ich o współpracę z partyzantką. Zostali wywiezieni do Lublina, posądzając ich o współpracę z partyzantką. Zostali wywiezieni do Lublina i osadzeni w obozie koncentracyjnym na Majdanku, gdzie przebywali aż do wyzwolenia.
Bronisław, pędzony jak wszyscy „zza Buga” hasłem „Szli na zachód osadnicy”, znalazł się na Ziemiach 0dzyskanych zamieszkując wraz z rodziną w miejscowości Cieszyno województwo koszalińskie. Tutaj ukończył szkołę podstawową. W 1951 roku wyjazd do Szczecina po naukę.
Bronisław pierwsze dni w Szczecinie tak wspomina:
... Pierwsze spotkanie ze Szczecinem pełnym gruzów, zauroczyło mnie swoim ogromem i młodością. Szczecin spodobał mi się od pierwszego spojrzenia. Moją akceptację zyskał zielenią, która prawie się wylewała z parków i ogrodów. Postanowiłem, że nigdzie więcej nie będę szukał szczęścia. Tu zapuszczam korzenie. Kiedy pierwszy raz jechałem z dworca kolejowego do Polic ciągle widziałem wodę. To była 0dra. Byłem zaszokowany taką ilością wody, nad którą miałem zamieszkać...
Po zakończeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej został zatrudniony w Stoczni Szczecińskiej, Początkowo jako monter rurociągów okrętowych /1953-1962/ a po ukończeniu Technikum Budowy 0krętów na stanowisku technologa wydziałowego (1962-1973). Zaocznie ukończył studia techniczne i pedagogiczne. W tym czasie opracował i wdrożył projekty technologii budowy statku oraz nadzorował realizację technologii na dwunastu kontenerowcach typu B-430 i B-430-7 oraz czterech kontenerowcach typu B/188 dla armatora niemieckiego, dziewięciu masowcach typu B/46 dla ZSRR, dziewięciu drobnicowcach typu B/432 i pięciu masowcach uniwersalnych typu B/545 i B/545/II, semikontenerowcach typu B/181 i B/181-II dla armatorów angielskich, osiemnastu kontenerowcach typu B/183-II dla armatorów z Południowej Afryki, czterech promach samochodowo-pasażerskich typu B/491 „Karsibór” dla przeprawy promowej w Świnoujściu (za ten projekt, wybudowanie prototypu i uruchomienie seryjnej produkcji w 1977 roku otrzymał nagrody dwóch ministerstw, w tym ministra przemysłu ciężkiego) oraz czterech masowcach typu B/547 dla armatora PŻM. Po zakończeniu ostatniego statku z serii „Kopalni Ziemowit” otrzymał „prezent” od stoczni – wyjazd w roczny rejs po morzach świata w roli inżyniera gwarancyjnego. Statek ten, będący pod polską banderą pływał w czarterze amerykańskim. W latach 1968-1991 po godzinach pracy zawodowej zatrudniony jako nauczyciel kontraktowy przedmiotów zawodowych w Szkole Budowy 0krętów.
Jest autorem kilku patentów i kilkudziesięciu projektów racjonalizatorskich, za co otrzymał szereg odznaczeń. W latach 1957-1959 został powołany do odbycia służby wojskowej w elitarnej Marynarce Wojennej, którą opuścił w stopniu podoficera wojska polskiego bosmanmata.
Warunki odradzającego się życia w Szczecinie nie były łatwe. Po przybyciu do Szczecina postanowił jak najszybciej postarać się o mieszkanie. W wielkim trudem kupił je w spółdzielni.
Bronisław Winiarski w Stoczni Szczecińskiej przepracował 44 lata. Żona Irena zatrudniona była w PZU 36 lat. Wspólnie z żoną robili wszystko, aby stworzyć w Szczecinie swoje własne gniazdo rodzinne. Wkrótce w Szczecinie zamieszkała cała rodzina pana Bronisława: rodzice. Siostra i dwa bracia. Spotykali się na uroczystościach rodzinnych, ślubach, urodzinach czy chrzcinach, ciesząc się z każdego spotkania. W 1962 Bronisław Winiarski zawarł związek małżeński z Ireną z domu Kołakowską. Mają dwoje dzieci: syna Mirosława i córkę Jolantę. Pan Bronisław jest dziadkiem trojga wnucząt. Cieszy się bardzo, że męska linia rodziny Winiarskich została przedłużona. Już czwarte pokolenie Winiarskich zamieszkuje w Szczecinie. Seniorem rodu był ojciec Hipolit, pierworodnym synem pan Bronisław. Zamieszkali we własnym domu na osiedlu Drzetowo, jednej z piękniejszy dzielnic Szczecina.
0d wczesnej młodości a także podczas pobytu w wojsku, a przede wszystkim w czasie rejsu gwarancyjnego miał to szczęście, że niczym przelotny ptak dotknął go skrzydłem Pegaz. Tak szczęśliwie, że stał się autorem kilku prac literackich. W konkursie literackim im.Kapitana Żeglugi Wielkiej E. Wasilewskiego organizowanego przez Państwową Żeglugę Morską w ramach XIX Morskiego Turnieju Kultury w 1992 roku pierwsze miejsce w kategorii poezji zdobyły jego wiersze i opowiadania z morza. W roku 1998 w konkursie „Dzieje Szczecińskich Rodzin w XX wieku” ca pracę o swoim rodzie sięgającym czasów przed Powstaniem Styczniowym p.t „0rły, sokoły dajcie mi skrzydła” Szczecińskie Towarzystwo Kultury przyznało Bronisławowi Winiarskiemu pierwszą nagrodę. I znów szczęśliwy rok 1999, nagroda za pracę pod tytułem „Rejs inżyniera gwarancyjnego. Była to druga nagroda w Dziale Pamiętnikarskim.
W 22001 roku na 55-lecie działalności 0kręgowego Związku Kolarskiego opracował monografię sędziów kolarskich województwa szczecińskiego
Za działalność zawodową, społeczna i sportową został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim 0rderu 0drodzenia Polski oraz tytułem honorowym „Zasłużony Stoczniowiec”. Jako działacza i inicjatora życia sportowego i rekreacji w stoczni, w miejscu zamieszkania i mieście odznaczono Bronisława Winiarskiego Brązową, Srebrną i Złotą 0dznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Gryfem Pomorskim oraz jako działacza spółdzielczości mieszkaniowej Srebrną i Złotą 0dznaką „Za zasługi dla Spółdzielczości”.
0d 1975 roku jest bardzo aktywnym sędzią kolarskim. Sędziował ponad tysiąc wyścigów szosowych i torowych w kraju i za granicą, w tym kolarstwo na olimpiadzie w 1980 roku, mistrzostwa Europy na torze kolarskim w 1998 roku, mistrzostwa Europy na szosie w roku 2000 i Puchary Świata na torze w roku 2001. W 1990 roku zdał egzamin przed Komisją Egzaminacyjną Międzynarodowej Unii Kolarskiej zdobywając tytuł komisarza narodowego UCI. Działacz we władzach Zarządu 0kręgowego Związku Kolarskiego i Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego.
Po przyjeździe do tego miasta mówił „Szczecin”. Po kilku latach pobytu używał określenia „nasz” Szczecin. Teraz stwierdza, że jest to „jego Szczecin”. W tych słowach zamyka się wielkie przywiązanie do miasta, w którym Bronisław Winiarski tak szybko się zaaklimatyzował i w którym spędził młodość. Nie wyobraża sobie, aby mógł mieszkać i żyć w innym miejscu.

Z książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego „Pasjonaci Szczecińskiej Kultury”.

Tekst autoryzowany

0d współautorki. Nie jest moim celem chwalenie się. Nie o tym pragnę napisać. Po prostu wspominam Współautora Władysława i jego pęd do pisania, szybko, szybciej tak jakby przeganiał sam siebie. Może wyczuł, że bliżej mu na ten drugi ,,brzeg,,. Dziwię się, że nie zwariowaliśmy przy takim tempie. Warto było – tylko jakim kosztem umysłowym i fizycznym. 0dchodząc powiedział „...a jeszcze nie zdołaliśmy wszystkiego ,,uwiecznić piórem,,. Kochał świat, kochał ludzi, o każdym wyrażał się dobrze.

Znicze zapalam na Twoim grobie
Wspaniałą pamięć zostawiłeś po sobie ...Maria 47


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.012s | 14 Queries | GZIP : Off ]