Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:57 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 22, 2008 10:18 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Bogdan Matławski - kreator muzyki ludowej Pomorza Zachodniego

W wydanej książce pt. „Tradycje polskiej muzyki ludowej w kulturze Pomorza Zachodniego w latach 1945-1970 Bogdan Matławski stwierdza:
... Kultura ludowa jest nieodłączną częścią rozwoju cywilizacyjnego narodów, społeczeństw grup etnicznych. Wśród różnych elementów istotnym wyznacznikiem jej charakteru jest muzyka, sposób tworzenia, wykonywania, podtrzymywania i kontynuowania tradycji...
... Ze względu na złożone, powikłane dzieje Pomorza Zachodniego trudno współcześnie mówić o wytworzonej tu wiekowej tradycji, a procesy kulturotwórcze po 1945 roku przebiegały inaczej niż w pozostałych regionach kraju. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że granica między muzyką typu ludowego i nie ludowego nie przebiegała na linii na linii dzielącej miasto od wsi, ale w samym twórcy, w jego mentalności, psychice oraz poczuciu przynależności do określonych źródeł kultury. A było ich przynajmniej kilka. Muzyka przywieziona przez osadników w pierwszym okresie, a nawet przez pierwsze lata wykonywana była w większości właśnie w obrębie własnych grup regionalnych...
... Analizując pracę pierwszych placówek kulturalno-oświatowych już od 1945 roku świetlic i szkół, wyraźnie zaznacza się brak zasadniczego rozróżnienia między tradycją ludową a amatorską, przeniesioną na granice różnych tradycji. Na Pomorzu Zachodnim obie te formy w sposób dość dynamiczny uzupełniały się i wzajemnie przenikały...
... Muzyka ludowa, uprawiana zarówno w placówkach kultury, jak i w domach w rodzinnym gronie, często łagodziła napięte sytuacje, przyczyniała się też do adaptacji ludzi do zastanych warunków, do jej integracji, do tworzenia się nowych więzi społecznych wewnątrz regionu ...
W książce naszego autorstwa pt. „Szczecińscy filharmonicy – artyści, muzycy” przedstawiliśmy znanych artystów i ważniejszy repertuar z działalności artystycznej popularnego dyrygenta Waleriana Pawłowskiego, którego Bogdan Matławski wspomina z racji konkretnej współpracy artystycznej w ramach popularnych koncertów orkiestry Filharmonii Szczecińskiej. Warto ujawnić kilka szczegółów z biografii Bogdana Matławskiego chociażby z racji naszej kilkuletniej sympatycznej współpracy literackiej i propagatorskiej na rzecz kultury regionalnej Natomiast w sferze „ludzkiej” niezmiernie lubimy pogawędki z Bogdanem, bowiem jest to osoba niezwykle życzliwa, inteligentna i zdolna Zatem spodziewamy się, że jeszcze opublikuje następną książkę i zdobędzie większą popularność nie tylko u naukowców, lecz i u czytelników żądnych poznania protoplastów muzyki folklorystycznej. Jak nam wiadomo Bogdan Matławski nadal usilnie i konsekwentnie drąży temat i penetruje środowiska terenowe, zbiera materiały, przeprowadza rozmowy z osobami mającymi wiedzę i predyspozycje narratorsko-twórcze.
Wiele konkretnych działań w tej materii nie zostałoby udokumentowanych, gdyby nie tacy pasjonaci, którzy od wielu lat systematycznie przedstawiają swoje prace monograficzne na konkurs „Dzieje Szczecińskich Rodzin”. Na podstawie tych prac ukazały się samodzielne pozycje książkowe i jako takie stanowią dobro kulturowe naszego regionu. Wzbogacając tym samym dziedzictwo narodowe. Historię narodu tworzą nawet te maleńkie fakty biograficzne osób często anonimowych. Życie ludzkie przemija, lecz opracowania kronikarskie pozostają dla potomnych jako świadectwo codziennego ludzkiego trudu.
Po naszej osobistej refleksji czas najwyższy zająć się zasadniczym tematem, jakim jest bezpośredni wywiad z dr Bogdanem Matławskim. Na wstępie pan Bogdan wyraził zadowolenie i podziękowanie za zainteresowanie jego – ja powiedział – skromną osobą, gdyż czuje się pyłkiem w kosmosie, który trudno dostrzec. Warto w tym miejscu wspomnieć, że swego czasu Bogdan w recenzji naszej książki „wytknął” nam zbytnią skromność, a w czasie tej rozmowy stwierdzał, iż zastanawia się, czy spełni nasze oczekiwania. Te słowa były miłe, bowiem odczuwamy obustronne zadowolenie z naszej współpracy. Nasz najlepszy prowadzący, który w czasie naszych wieczorów autorskich wraz z panią Cecylią Judek , tak ciepło, życzliwie po prostu wspaniale przedstawiali nasze sylwetki, że czuliśmy się nieco zażenowani. Nasz rozmówca wyraził zadowolenie z racji zainteresowania się także innymi badaczami i animatorami kultury w naszym regionie. 0d ponad półwiecza każdy mieszkaniec na miarę swoich możliwości wzbogacał dorobek kulturowy tej ziemi tworząc jej najnowszą historię.
Bogdan Matławski urodził się w 1947 roku w małej wsi Emilianów w powiecie sieradzkim. Kilka lat po wyzwoleniu (1948 r.) jego rodzice przybyli na tzw Ziemie 0dzyskane i osiedlili się we wsi Żabnica powiat gryfinski Wieś położona malowniczo wzdłuż Regalicy, stąd i jej piękno. Jest wsią nietypową, bowiem wśród mieszkańców przeważali robotnicy. Wynikało to z faktu, że na skraju wsi usytuowana jest Fabryka Suchej Destylacji Drewna. Tak nazywał się ten zakład początkowo, póżniej nazwa zmieniała się, jednak profil produkcji pozostał ten sam, mianowicie wytwarzanie węgla drzewnego. Bogdan dorastał w pod szczecińskiej wsi i nieświadomie wrastał w jej kulturę. To właśnie na wsi regionu szczecinskiego miał możliwość zetknięcia z wieloregionalną przeniesioną kulturą duchową nowych mieszkańców oraz zastaną tutaj kulturą materialną, i właśnie ta zespolona, już zachodniopomorska kultura, z biegiem lat stała się jego życiową pasją.
0d wczesnej młodości wykazywał zainteresowanie muzyczne, urzekały go pieśni ludowe śpiewane przez babcie i w zachwyt wprawiali miejscowi muzykanci. W szkole podstawowej miał szczęście trafić na pana Karolczyka, nauczyciela grającego na akordeonie, który grał często uczniom podczas nauki śpiewu a także poza tymi zajęciami rozbudzając ich muzyczną pasję. I wyobraźnię. Jednak praktyczne możliwości muzykowania dla młodzieży w Żabnicy pojawiły się z chwilą, gdy we wsi otworzono świetlicę. Była to placówka kulturalna miejscowej Fabryki Węgla Drzewnego. W świetlicy zatrudniono instruktorów muzycznych, którzy prowadzili chór i zespół mandolinistów i właśnie w tym zespole dane było Bogdanowi zdobywać pierwsze doświadczenia artystyczne, rzecz jasna „muzyka-mandolinisty”. We wsi działała ludowa grupa teatralna założona i prowdzona przez Kazimierę Matławską, mamę Bogdana. Próby tego zespołu odbywały się w ich domu, była to więc lekcja poglądowa dla młodego człowieka, jak pracują ludowi artyści. To były początki kontaktów z muzyką, która zajmuje wiele miejsca w jego życiu. 0gólnie rzecz biorąc, wówczas zaczęła się przygoda z kulturą, która trwa do dnia dzisiejszego.
Konsekwencją tych zainteresowań była jego ścieżka edukacyjna. Nauka w Paśtwowej Szkole Muzycznej I stopnia i Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, którą ukończył w klasie saksofonu u prof. Kazimierza Żelichowskiego. Bogdan Matławski, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej Instytutu Wychowania Muzycznego w Zielonej Górze. Praca doktorska „Polska muzyka ludowa na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1970, napisana pod kierunkiem prof.zw. dr. Hab. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej, obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Bogdan Matławski uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w specjalności historia. Jak się okazało, wcześniejsza pasja muzyczna z czasem stała się jego zawodem.
0d czasu gry w zespole mandolinistów nieustannie muzykował. Jako nastolatek przygrywał początkowo na gitarze, a później na saksofonie na wiejskich weselach i ludowych zabawach. Jako uczeń Średniej Szkoły Muzycznej grał w szkolnym big-bandzie, który w tamtym czasie założył i prowadził znany szczeciński muzyk-saksofonista i pedagog Jan Kowalski. Miał też szczęście „współpracować” z Filharmonią szczecińską. Wielki, wspaniały szczeciński dyrygent Walerian Pawłowski przygotowywał wówczas filharmoników do wykonania wspólnie z solistą-pianistą (bodajże panem Ratusińskim?) kompozycję G.Gershwina „Amerykanin w Paryżu” i „Błękitna Rapsodia”. W obsadzie instrumentalnej potrzebne były saksofony, więc poproszono zdolniejszych uczniów-saksofonistów do udziału w tym muzycznym przedsięwzięciu. Wśród wyróżnionych znalazł się i Bogdan Matławski. Najpierw prawie cały tydzień trwały próby, a w piątek i sobotę koncerty. Wrażenia niezapomniane, zaszczyt wielki i niepowtarzalny pomimo, że – jak sam mówi – nie jest wielkim miłośnikiem muzyki poważnej, to takie doznania w życiu liczą się bardzo i nie sposób o nich zapomnieć.
Zainteresowania muzyczne koncentrowały się wokół muzyki rozrywkowo-jazzowej co sprawiało, że grał w najprzeróżniejszych składach instrumentalnych w szczecińskich klubach studenckich, tzw. Lokalach gastronomicznych, m.in. w słynnej, nie istniejącej już „Kaskadzie”. Pracował jako muzyk w tamtejszych lokalach rozrywkowych w wielu miastach z Berlinem włącznie, będącym jeszcze wówczas stolicą NRD. Najdłużej jednak współpracował pod patronatem szczecińskiej Estrady i Bałtyckiej Agencji Artystycznej „BART” z wieloma znanymi i cenionymi polskimi artystami, m.in. duetem fortepianowym Zubek-Banasik, Anną Jantar, Bogusławem Mecem, Kazimierzem Kowalskim, Anną Pietrzak, Barbarą Chorowianką, Mieczysławem Voitem, Ryszardem Pietruskim, Stefanem Friedmanem czy słynną grupą „Salto Mortale”.

c.d.n.

Fragmenty z książki Marii Czech Sobczak i WLadysława Kuruś Brzezinskiego pt „Pacjonaci Szczecinskiej Kultury”.

Tekst autoryzowany


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.018s | 13 Queries | GZIP : Off ]