Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 25, 2008 4:29 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Chór Kameralny Akademii Rolniczej w Szczecinie /cz.2/

Po tej nietypowo prowadzonej lekcji nauki słów i nut, przemarsz w wesołym nastroju na plażę jeziora już o zmierzchu, by prowadzić dalszą naukę tylko przy rytmach tanecznych. Wprawdzie nie było tam typowych „tam-tamów”, a mimo wszystko głośno skandowano odpowiednie rytmy i sama dyrygent „wytańcowywała” z wdziękiem odpowiednie takty melodyczne. 0t, mówiąc swojsko, studenckie towarzystwo uczy, bawi i wesoło śpiewa. Tak było nieco póżniej, gdy zespół okrzepł i przyswoił kilka pozycji repertuarowych. Natomiast pierwsze chwile powołanego do życia zespołu nie były aż tak optymistyczne i nastrojowe. 0 swoich, jak i zespołu perypetiach opowiada Iwona Wiśniewska-Salamon.
W końcowej fazie studiów, a konkretnie w czasie obrony pracy dyplomowej odczuła właściwy wybór przyszłej profesji. Może tak się stało, iż dopiero w tym czasie zrozumiała, co wybrała i co będzie robić po studiach. Najpierw należało zdać końcowy egzamin z dyrygentury. Po utrwaleniu zagadnień teoretycznych czekał ją publiczny występ przed surowymi i wymagającymi jurorami. Życzliwi i doświadczeni znajomi przypominali, iż dyrygent zawsze podczas pracy pokazuje widowni swoje plecy. Z tych względów publiczność nawet mimo woli dostrzega wszelkie usterki tylnej części garderoby dyrygenta. Pomna tych pouczeń i przestróg w czasie starannego przygotowywania garderoby, specjalną uwagę zwracała na spódnicę. 0na najczęściej ulega deformacji w postaci załamanych fałd w części tylnej w czasie podróży w pozycji siedzącej. Aby zachować właściwy wygląd spódnicy, postanowiła od być podróż z domu do miejsca egzaminu z dyrygentury autobusem w pozycji stojącej. Jak na złość było tłoczno, więc zaistniała ewentualna możliwość pogniecenia garderoby w tylnych fragmentach. Na wszelki wypadek chroniła plecy, czułe miejsce przewrażliwionej adeptki dyrygenckiej batuty. Przez cały czas podróży autobusem obsesyjnie myślała o tej części garderoby, która była dla niej jakby wizytówką. W pewnym momencie zobaczyła tuż obok siebie wolne miejsce siedzące lecz szybko odgoniła natrętną myśl ulżenia nogom, które w przypadku dyrygentury też mają swoje znaczenie. Tego rodzaju rozważania pozwoliły jej nieco opanować podniecenie i narastającą tremę przed najważniejszym w jej życiu występem.
Tak było do chwili pierwszych ruchów batutą, do pierwszych taktów przewidzianej regulaminem pieśni.
Gdy już schowała do torebki dyplom, zaczęły ją nurtować innego rodzaju problemy. Co dalej, gdzie można znaleźć zatrudnienie w okresie dewaluacji szeroko pojętej kultury, tym bardziej masowej i amatorskiej.
Widocznie Iwonie Wiśniewskiej-Salamon zodiakalne znaki sprzyjały, skoro chwyciła właściwy ślad. Tym śladem był anons Akademii Rolniczej w Szczecinie. Szybko i energicznie zadziałała. Zadzwoniła do dziekanatu i poprosiła o rozmowę z Panią Dziekan. W słuchawce nieco zachrobotało, zamruczało i nastąpiła krótka pauza. Potem pełnym powagi głosem, oczywiście miłym damskim poinformowano, iż ma się zgłosić do siedziby Dziekanatu na dalszą i zasadniczą rozmowę. Początkowo rozmowa prowadzona była w nieco oschłym tonie, wyczuwało się niezrozumiałą dla Iwony pretensję ze strony jej rozmówczyni. Dopiero nieco póżniej sytuacja się wyjaśniła. W rzeczywistości osoba ta nie była dziekanem. De facto była kierownikiem i z tych powodów obraziła się nieco, domyślając się kolejnej złośliwości ze strony braci studenckiej. W trakcie rozmowy, sytuacja stała się jasna i Iwona Wiśniewska-Salamon objęła posadę dyrygenta, przejmując w minimalnym stopniu „schedę” po poprzednim zespole chóralnym Akademii Rolniczej w Szczecinie. W czasie Wieczoru Autorskiego w Książnicy Pomorskiej, Iwona Wiśniewska Salamon zwróciła się do autorów ze słowami „...gdybym obecnie udzielała wywiadu do książki, zupełnie inaczej wyglądałby sens wywiadu...” Trudno, Iwonko, klamka zapadła – powiedziałam, podpisałaś cyrograf i koniec. Kropka.”
Wieczór autorski książki „Szczecińska Chóralistyka i Wokalistyka w latach 1945-1995” Materiały Wybrane był niezwykle serdeczny. Było to spotkanie – starszego i młodszego pokolenia dyrygentów przedstawionych w tej książce. Nie było różnicy pokoleniowej bowiem wszyscy się znali. Dyrygenci i chórzyści różnych chórów a także zespołów. Było szampańsko, bardzo szampańsko”. Prowadzący pani Cecylia Judek i pan Bogdan Matławski. Współautor tak się rozanielił, że aż się popłakał. Ja siedziałam i się nie odzywałam. Nie mogłam dojść do słowa. Potem szampan i dłuuugie, dłuuugie rodaków – dyrygentów i chórzystów rozmowy.
Tyle wspomnień moich, bowiem współautora nie ma już wśród nas. Wracam do Iwony Wiśniewskiej Salamon. Póki co ,,naszpikowana,, teorią, rozpoczęła pracę od podstaw, pragnąc dowieść sobie, jak i innym, iż potrafi zorganizować i prowadzić chór na swój sposób. I w ten Jej sposób rozpoczęła się praca artystyczna Iwony Wiśniewskiej Salamon we wrześniu 1991 roku w pomieszczeniach Akademii Rolniczej w Szczecinie.
0wszem, pomna swoich poprzedników, nie zamierzała powielać tego wszystkiego, co przed jej przybyciem zrobiono, co „wyśpiewano”. Nie negowała poprzedniego dorobku repertuarowego, jednakże wyniesiona wiedza z muzycznej uczelni aspirowała Ją do samodzielnej i mowotwórczej działalności. Ambicja miała także wpływ na taki sposób postępowania. Po nominacji dyrygenckiej przystąpiła do tworzenia innego zespołu, różniącego się repertuarem od poprzedniego. Niebawem przekonała się, iż są ogromne różnice między chęciami i zamiarami a realnymi możliwościami. 0d samego początku należało weryfikować teorię uwzględniając istniejącą sytuację. Ponieważ niezmiernie zależało jej na tej pracy, nie zrażała się niepowodzeniami, a nawet sceptycznymi uwagami mniej życzliwych osób. I kiedy zebrała się grupka chętnych do śpiewania, z dużą tremą zjawiła się na tak zwaną inaugurację i stanęła przed ,,obliczem,, przybyłych kandydatów. Po krótkim taksowaniu się wzrokiem, trzeba było pozyskać sympatię i nawiązać z nimi kontakt duchowy. Jako debiutantka, nie wiedziała , od czego zacząć. Całe szczęście, że to wspólne, wstępne poznawanie się nie trwało długo. W sukurs przyszło podobieństwo wiekowe i znajomość mentalności studenckiej, Nie można było nawet zamarzyć o zasobach bibliotecznych, szczególnie o nutach poważniejszych utworów. Z tak zwanego „braku laku” rozpoczęła inauguracyjną próbę – mówiąc żargonem - od „przygłupawych utworów”. 0kazało się, że te proste utwory stały się trudne, zarówno dla chórzystów jak i samej dyrygent. Jednak gdy lody zostały przełamane , wracała pewność jej umiejętności, w które wyposażyła ją uczelnia i powoli rysowała się koncepcja repertuarowa. Jak się później okazało, ten wyselekcjonowany młody i dynamiczny zespół stał się „zaczynem” coraz efektywniejszej pracy, ta młodzieńcza werwa - przywołując przenośnię – ładowała dyrygencki „akumulator”. Iwona Wiśniewska Salamon nie wyobrażała sobie, że w „rolniczej”, gdyż studenci zgłębiali nauki rolniczej braci, drzemie tyle artystycznych inklinacji i zdolności muzycznych.

Cdn. Fragmenty książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego „Szczecińska Chóralistyka i Wokalistyka w latach 1945-1995”. Materiały wybrane




.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.024s | 13 Queries | GZIP : Off ]