Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lut 15, 2009 6:05 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Wojewoda Władysław Lisewski Przyjaciel ZIW – cz.3

Pozostawiamy reformy i współautorka zadaje pytanie – Jak Pan Wojewoda reaguje na krytykę prasową?. W odpowiedzi wojewoda Władysław Lisewski stwierdził ogólnikowo, że preferuje system pracy w jak najlepszym wykonaniu to jest efektywny i odpowiedzialny. Wojewoda pracuje nad poważnymi problemami, wymaga od podwładnych rzetelności, a prasa ma swoje zadania . Dziennikarze piszą, relacjonują raz pozytywnie, innym razem krytycznie. Jeżeli nawet ostra krytyka jest słuszna i nosi w sobie napastliwość, to urząd wojewody odnosi się do tej krytyki spokojnie. Natomiast krytyka dla krytyki może bulwersować i niepokoić.
Władysław Lisewski przyznał, że nie zabiegało jakiekolwiek względy dziennikarzy. Nigdy nie starał się zjednywać ich przychylności. Bardziej odpowiada mu nawet surowa, ale prawdziwa ocena. Przecież krytyczne oceny pracy wojewody powodują określone weryfikacje działań. Taki artykuł pomaga analizować zachodzące zjawiska. Jeżeli krytyka jest zasadna, są wyciągane odpowiednie wnioski z tendencją naprawy lub eliminowania niekorzystnych zjawisk. Dziennikarze nie zawsze mają rację, często nie zgłębiają dokładnie krytykowanych zjawisk. Rzetelność i jeszcze raz rzetelność , w każdym działaniu jest zasadą wojewody.
Wojewoda Władysław Lisewski lubi ryzyko i nie boi się trudnych zadań. Pracuje z wysokiej klasy profesjonalistami oraz lojalnymi ludźmi. Gdy opowiada o wykonanych zadaniach, wyraża się w liczbie mnogiej: to nie ja, to my.
Do sukcesów choć z pewnością nie spektakularnych zalicza fakt wdrażania reform. Dają one poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec społeczeństwa a nadto świadomość, że prace wdrożeniowe przebiegają lepiej i sprawniej niż w innych województwach. Być może to domena naukowca, przewidującego rozwój wypadków, kilka kroków do przodu. Suma summarum, póki co, w Szczecinie nie obserwuje się większych niekorzystnych zjawisk z tym związanych. Naturalnie, zdarzają się sytuacje, które budzą niepokój i wymagają szczególnych decyzji i zdecydowanych działań.
Były i niepowodzenia. Do takich wojewoda sam się przyznaje. Nauczyły go, że złożone problemy publiczne trzeba rozwiązywać przy otwartej kurtynie. Przykładem są „kwartały norweskie”. Swego czasu istniał taki program dla Szczecina. Sytuacja, która skłoniła Urząd Miejski do tych działań, była realna i niezbędna Szczecinowi.
W owym czasie, na terenie miasta Szczecina było ponad pięćset kamienic komunalnych, które od momentu budowy tj. siedemdziesiąt, a niektóre i ponad Sto lat, nie były remontowane. Elewacje, jak i standard wewnętrzny budziły odrazę, zaś wyposażenie, np.sanitarne, urągało ludzkiej godności. Aby je ratować trzeba było pozabudżetowych pieniędzy i pomysłu na renowację. W tym czasie Bank Światowy ogłosił konkurs dla polskich gmin na sposób rozwiązywania problemów mieszkaniowych. To było wyzwanie – ratujmy naszą starą zabudowę.
W tej sytuacji ówczesny wiceprezydent Szczecina, Władysław Lisewski zaprosił znanych urbanistów, planistów i ekonomistów. Ustalono tydzień na opracowanie projektu, czyli niezwykle krótki okres. Zespół wraz z wiceprezydentem pracował społecznie non stop przez tydzień. Po tygodniu wyklarowała się koncepcja renowacji budynków póżniej nazwanych „Kwartałami Norweskimi” w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Jagiellońskiej i Bogusława.
Po zapoznaniu się z projektem, Bank Światowy uznał go za bardzo interesujący. Tym samym Szczecin wygrał w tym konkursie, lecz oczekiwano tanich rozwiązań. 0wszem, zasada słuszna, jednak był mały szkopuł. Nie sposób przeprowadzić tanim kosztem remontu starych i mocno zdekapitalizowanych secesyjnych kamienic. Renowacja zabytków nie jest tania. Co prawda koncepcja Bankowi Światowemu się spodobała, lecz poinformowano jednocześnie, że nie mogą włączyć do swojego preliminarza wydatków szczecińskich kamienic, gdyż koszty są za wysokie. Sprawa była w toku lecz postała podejrzliwość w informacjach na ten temat. Realizacja projektu upadła tylko dlatego, że medialne wiadomości wypaczały sens działania władz miejskich. Gdyby nie podejrzliwość , pewnie w tych już odnowionych kamienicach mieszkaliby ludzie. Sam Szczecin wypiękniałby i cieszyłby oczy nie tylko jego mieszkańców. Ze smutkiem głosie pan Władysław Lisewski jeszcze raz podkreślił, że jest to jego dotychczasowa największa porażka.
Jak bumerang powraca temat reform.
W początkowej fazie transformacji ludzie rzucili się na własny handel, który swego czasu kwitł na materacach i łóżkach rozkładanych na chodnikach i skwerach Szczecina, Władze miasta patrzyły na ten chałupniczy proceder z przymrużeniem oka, bowiem ludzie ci mieli z tego środki do życia. Z biegiem czasu właśnie ci uliczni handlarze otwierali swoje sklepy, które niejednokrotnie wypierane są przez duże hipermarkety. Niestety, kolosy te, to rzecz nieunikniona w nowoczesnym handlu. Szkoda tylko, że duże hale targowe powstają za przyczyną zagranicznych inwestorów, a polscy kupcy nie potrafią się zjednoczyć by z nimi konkurować. Czy nurtują wojewodę jakiekolwiek problemy? 0czywiście nie brakuje ich w codziennym działaniu.
Wojewoda Zachodniopomorski pan doktor Władysław Lisewski przyjął na siebie kontakty z organizacjami kombatanckimi., w tym ze Związkiem Inwalidów Wojennych, a miarę swoich możliwości i uprawnień. Wprawdzie jest ich znacznie mniej niż pozostałych kombatantów, lecz to grupa szczególnie poszkodowana. Dla tych osób niezbędne są bardziej gesty zrozumienia i sympatii, niż zapomogi pieniężne. Zresztą na te cele wojewoda pan Władysław Lisewski żadnych środków pieniężnych nie posiada. W szczególny sposób ceni kontakty a wojewodą doktorem Władysławem Lisewskim Prezes Zarządu 0kręgu Związku Inwalidów Wojennych w Szczecinie podpułkownik Stanisław Kimszal, który traktuje pana wojewodę jako przyjaciela Związku. Władysław Lisewski w miarę swoich możliwości uczestniczy w różnych imprezach okolicznościowych i zawsze znajduje dużo słów uznania i szacunku dla kombatantów. Każda inicjatywa tego Związku jest traktowana poważnie i zaszczycana osobistą obecnością samego wojewody, co bardzo sobie inwalidzi wojenni cenią. Darzą Wojewodę Zachodniopomorskiego ogromnym szacunkiem i uznaniem
Promocja książki odbyła się w Sali Urzędu Wojewódzkiego. Patronował jej pan Wojewoda Władysław Lisewski, który także dołożył swoją cegiełkę jak i wiele starań. Sala zapełniona była Wysokim Szanownym Gremium-Przedstawicielami Władz Szczecińskich , Wojska Polskiego no i ... gośćmi. Był także Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Gałecki i inni przedstawiciele kościelni. Prowadzącymi byli pan podpułkownik Stanisław Kimszal oraz dr Bogdan Matławski . Zabierali także głos przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i goście.
0gromną niespodzianka dla 1)współautorki Marii Czech Sobczak było mianowanie do stopnia sierżanta. Autorka była tak zażenowana i mile zdziwiona, że „wmurowało,, ją dosłownie w podłogę i dużo czasu musiano czekać aż jej wróciła równowaga psychiczna i jakieś podziękowanie. Do dnia dzisiejszego nie pamięta jak dziękowała, co mówiła.
Promocja książki była wyjątkowa. Autorzy wydali jeszcze kilka książek, jedna tak przyjemnej atmosfery, no może przy pomocuj „Chóralistyki Szczecińskiej” nie pamiętają.
Idąc na wywiad do pana doktora Władysława Lisewskiego, Wojewody Szczecińskiego mieli ogromną tremę. I co? 0kazało się, że tak sympatycznego, przyjemnego bądź co bądź włodarza Województwa Zachodniopomorskiego dotychczas nie spotkali. Skromność, bezpośredniość? Nie często, oj nie często spotyka się takie osoby za co dziękuję.


Fragment z książki Marii Cech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego pt „Wszystkie Drogi Wiodły do Szczecina”.
Tekst autoryzowany, nieco skrócony.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.034s | 15 Queries | GZIP : Off ]